Skip to content

A NAPOKBAN ELKEZDŐDÖTT JÁSZALSÓSZENTGYÖRGY HULLADÉKLERAKÓJÁNAK REKULTIVÁCIÓJA

A REGIO-KOM Kommunális Szolgáltató Társulás „REGIO-KOM Térségi Kommunális Szolgáltató Társulás Jászberényi és Dél-hevesi kistérségében lévő 31 település felhagyott szilárd hulladéklerakójának rekultivációja” néven és KEOP-2.3.0/2F/09-2010-0007 azonosító számon pályázatot nyert rekultivációra.

A projekt során 2011 és 2013 között megvalósul 31 település felhagyott és bezárt kommunális szilárd hulladéklerakójának rekultivációja, melyek semmiféle műszaki védelemmel nem voltak ellátva, többnyire bányagödrökbe, tavakba, mélyedésekbe behordott, vagy a települések határában egyszerűen csak lerakott hulladékról beszélünk. Az időjárás viszontagságainak kitett, takarás nélküli lerakók a környezetet csúfítják, szennyezik.

A projektben az alábbi települések vesznek részt:Alattyán, Jánoshida, Jászágó, Jászalsószentgyörgy, Jászapáti, Jászárokszállás, Jászberény, Jászboldogháza, Jászdózsa, Jászfelsőszentgyörgy, Jászjákóhalma, Jászkisér, Jászladány, Jászszentandrás, Jásztelek, Pusztamonostor, Átány, Boconád, Erdőtelek, Erk, Heves, Hevesvezekény, Kömlő, Pély, Tarnabod, Tarnaörs, Tarnazsadány, Tenk, Tiszanána, Visznek, Zaránk

Jászalsószentgyörgyön a projekt megvalósításának célja a közel 13.300 m2 felületen lerakott hulladéktömegből a további szennyezés-kimosódás megakadályozása, a talajerózió elleni védelem kialakítása és a tájba-illesztés megvalósítása.

A projekt az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg, Jászalsószentgyörgy települést érintő beruházási összeg bruttó 41.044.495.- Ft.

A rekultiváció a sérült vagy elpusztult természeti környezet eredeti állapotának visszaállítása. Ez a folyamat olyan technikai, biológiai, agronómiai eljárások összességével történik, aminek következményeként a természeti és emberi tevékenység károsító hatásai miatt szennyezett és terméketlenné vált földterületek alkalmassá válnak mezőgazdasági vagy más, egyéb módon történő újrahasznosításra. Kialakításánál alapelv volt a lerakott hulladéktömegből a további szennyezés kimosódás megakadályozása, talajerózió elleni védelem kialakítása és a tájba-illesztés megvalósítása, természetesen a reális megvalósíthatóságot (költségeket) is alapul véve.

Településünkön 2013. július közepén elkezdődtek a helyszíni munkálatok a hulladékok áthalmozásával és az új hulladéktest kialakításával. A rekultivációs munkák a műszaki átadás-átvétel folyamatával fejeződnek be várhatóan 2013. szeptemberében.

Back To Top