Skip to content

 2014-es év több szempontból is jelentős községünk életében. Nem lehet nem észrevenni a sok változást, felújítást, újragondolást, szépülést. Szembetűnő volt az október 12-i választás eredménye is, ami nemcsak alátámasztotta a helyes irányt az Ön és a Képviselő-testület munkájában, de az elmúlt 4 éves ciklus elismerése is a lakosság részéről, hiszen újra bizalmat szavaztak az egész település vezetésnek.

Hogyan éli meg ezt az eredményt?

Úgy érzem mostanra értek be az elmúlt évek sokszor megfeszített tempójú munkájának gyümölcsei, és az hogy minden lehetőséget megragadva munkálkodunk az itt élők érdekében. Szeretném hangsúlyozni, hogy ”minden lehetőséget megragadva” tesszük a dolgunkat.

Ebből következik, hogy van olyan igény aminek megoldására nincs alkalom (elsősorban pályázat, anyagi fedezet) mely attól még lehet fontos és jogos elvárás, így akit ez érint talán nem teljesen elégedett velünk, de ez így van rendjén.

Meglátásom szerint nekünk, helyi döntéshozóknak az egyik legnagyobb felelősségünk: lehetőségek maximális mértékű feltárása és kiaknázása a település érdekében. Október 12-i választáson a lakosság minimum elégségesre értékelte munkánkat, mely erőt adhat a folytatásra.

Az elért eredményektől függetlenül lehet olyan akinek más közügy a fontosabb mint, ami eddig megoldottá vált. Ez természetes dolog, és azon fogunk a következő öt évben is dolgozni, hogy az ilyen meg nem oldott ügyek mennyisége tovább csökkenjen, persze egyszerre mindenkinek nehéz eleget tenni.

Talán most már elmondhatjuk, hogy a múltból átléptünk a jelenbe. Új korszaka ez településünknek, hiszen lefektettük az új alapokat. Több évtizedes problémákat oldottunk meg összefogással és sikeres pályázatokkal. Gondoljunk itt például a 333 millió forintból megvalósult belterületi vízrendezésre, vagy az előző vezetés által eladott ingatlanok visszavásárlására és sikeres pályázatok útján történő felújítására, mint a Vadas csárda és a Vízimalom épülete. Több olyan ingatlannal rendelkezett a község, amely kihasználatlanul állt és amortizálódott. Ezeket újragondoltuk és megpróbáltunk olyan pályázatokat megcélozni, amelyekkel az ötleteink megvalósíthatóvá váltak. Úgy gondolom, beruházásaink megvalósítása során mindvégig tartottam a kapcsolatot a falu lakosságával, akik ötleteikkel, munkájukkal segítettek a megvalósításban.

Mindenki örül ezeknek, de hogyan tudjuk majd ezeket kihasználni?

Fontos erről szót ejteni. A turisztikai látványosságaink, szolgáltatásaink nem feltétlenül azért lesznek keresettek mert önmagában nincs versenyképes lehetőség hazánkban. Mi nem tudunk és nem is akarunk versenyezni egy Balatonnal, vagy Hajdúszoboszlóval. A mottónk a következő: viszonylag tartalmas, érdekes és igényes lehetőséget kínálunk elérhető áron. Azoknak kínáljuk, akik nem tudják megfizetni az említett helyeket és higgye el sokan vannak így. Azt szoktam mondani, hogy akinek csak 50 ezer forintja van egy családi nyaralásra az nem tud költeni 100 ezret. Ettől függetlenül a kevesebb pénzért is joggal elvár egy bizonyos színvonalat. Tudja, a 3-5 csillagos szállodák és az annak megfelelő vendégházak, továbbá a sokkal egyszerűbb, kiadó magán- vagy egyéb szálláshelyek árai között kevés az eltérés, de a szolgáltatás színvonala között sokszor szakadéknyi a különbség. Ezt az űrt kívánjuk mi betölteni, és a Vadas csárda vendégház példája, kihasználtsága alátámasztja érveinket. A támogatásokat, melyekre pályáztunk ugye nem kell visszafizetnünk, illetve a háttér munkákat (takarítás, recepció, állatok gondozása, fűtés) mind közfoglalkoztatottakkal oldjuk meg melyre pályázati támogatást kapunk. Ezzel egy átlagos turisztikai szolgáltatónak nehéz versenyezni. Látja ezért is fontos, hogy mi komolyan vesszük a közmunka programokat és hosszútávon tervezünk.

Summázva abban bízunk, hogy a helyi turisztikai lehetőséget sokan veszik majd igénybe, mert hasonló szolgáltatások országos díjaihoz képest akár a feléért is tudjuk biztosítani ezeket.

A kínálatot szeretnénk bővíteni például a Vadasban egy kalandparkot és a sportöltöző tetejének beépítésével újabb szálláshelyeket tervezünk kialakítani.

Ezek a munkák párhuzamosan a falu több részén és általában egy időben folytak, melyek egyenként is sok élőmunka erőt igényelnek. Hogyan sikerült ilyen nagy létszámú munkavállalót foglalkoztatni?

Jelenleg 102 fő munkavállalónak biztosít munkalehetőséget az önkormányzat közfoglalkoztatás keretében, ezzel felére az országos átlag alá tudjuk szorítani a helyi munkanélküliséget. Ez a nagy létszám szintén sikeres pályázatoknak köszönhetően valósulhatott meg. Jelenleg három különböző közmunkaprogram fut településünkön, melyek közül az egyik országos egyedi mintaprogram „Lovas szolgáltató centrum és magyar udvar”, melynek immáron második üteme van folyamatban.

Ide miért nem bentlakásos idősek otthona került kialakításra, hiszen sokan az hiszik hogy ez is volt tervben?

Örülök hogy megkérdezi, ebben a kérdésben nagy a tájékozatlanság, melyet kötelességemnek tartok feloldani. Amikor végleg bezárt a bölcsi felmerült ez a lehetőség is még az elődöm idején. Annak azonban nem nézett senki utána, hogy az épület vajon alkalmas lehet-e ilyen célra. Nos mi a kérdést megvizsgáltuk és egyértelmű szakmai következtetés az, hogy a mindössze 600 m² alapterületű földszintes épület kicsi, alkalmatlan egy hosszútávon működtethető otthonnak legyen az állami(szociális) vagy akár magán. Ez semmilyen szempontból nem alkalmas üzemméret, néhány tucat idős ember elhelyezésével ez nem lehet gazdaságos. Ha megnézzünk más intézményeket például a jászladányit láthatjuk, hogy 5-6 nagyobb alapterületű épületegyüttes szolgálja a jogosan felmerült igényeket. Másik fontos ellenérv, hogy egy ilyen jellegű objektumok kialakítására -egyébként milliárdos beruházásra- régóta nem létezik pályázati forrás. Szóval a bölcsőde nem azért lett lovarda, mert nem akartuk idősek otthonának, hanem azért mert mérete miatt nem alkalmas.

Ez így már érthető, sőt a lovarda egészen más megvilágításba tud kerülni. Milyen lesz és mikorra?

E közfoglalkoztatási program keretében alakulhatott át a hosszú évek óta használaton kívüli, volt Bölcsőde épületének egy része lovas istállóvá, mely kialakítását tekintve minden előírásnak és követelménynek megfelel. Az épületegyüttes másik felében a szolgáltatásokat igénybe vevő vendégek és tanulók fogadására alkalmas szociális részt építettünk ki kiszolgálóhelységekkel, öltözőkkel, zuhanyzókkal, konyhával és egy oktatásra is alkalmas közösségi teremmel.

A jelenleg futó második ütemben tervezzük a fedett lovas oktatópálya kialakítását. Állatállományunk jelenleg 7 db belovagolt lóból, 1 csikóból, és 1 pónilóból áll és hamarosan érkezik további 14 db birka, 5 db mangalica és 5 méhcsalád. Az állatok gondozása és őrzése állandó, folyamatos munkát igényel, melyet szintén közfoglalkoztatottak bevonásával oldunk meg. Természetesen a munkájuk nélkül nem lenne ilyen gördülékeny a felújítás és a működtetés. A megnyitás tavasszal várható.

Mi a további tervük a felújított funkcionális épületekkel?

Üljünk fel egy képzeletbeli kerékpárra a Zagyva mentén és mennyünk sorban. Ha turista szemmel nézzük településünket, egy tematikus út tárul elénk mely megmutatja, hogy milyen lehetőségek rejlenek a pihenni, sportolni, szórakozni vágyók számára, miért érdemes ellátogatni hozzánk.

A leromlott állapotban lévő vadas csárda komplett felújításával, tetőtér beépítésével és akadálymentesítésével egy aktív pihenésre alkalmas télen, nyáron használható közösségi tér lett, ahol különböző üzleti, családi és baráti összejöveteleket lehet megrendezni. Az Ifjúsági Egyesület fenntartása alatt üzemelő Vadas Vendégház kihasználtsága már most maximális, hiszen értesülésem szerint jövő év áprilisáig már majdnem minden hétvége foglalt.

Ha a Zagyva mentén tovább gurulunk, a Vízimalomhoz érünk. Az egykori Erzsébet-malom épületének teljes felújításával az egyik legnagyobb helyi történeti értéket mentettünk az utókor számára, hiszen a korábban, Képviselő-testület által helyi védettség alá helyezett, majd tavaly magánkézből visszavásárolt létesítmény Szentgyörgy egyik legrégibb épülete, a maga 190 esztendejével, a templom után a második. Eredeti funkcióját kiüresedett gazdasági jelentősége miatt teljesen már nem kapja vissza, azonban új értelmet nyerhet azzal, hogy a kenyér alapját adó liszt őrlési folyamata ismét megtekinthetővé válik. Emellett azért, hogy egyedi külleme és hangulata humán funkciót kapjon, mint rendezvényház fog működni. Elsősorban tehetősebb vállalkozásoknak szeretnénk bérbe adni egynapos csapatépítő tréningekre, továbbá egyéb közösségi programokra. A Sport Horgász Egyesület által pályázati úton felújításra nyert mintegy 42,5 millió forint összegű támogatásból madárbarát kertet is kialakítunk, melynek köszönhetően egy olyan öko park jön létre, ahol egy horgászni szerető ember, méltán érezheti magát a természet nyugtató oázisában. Nem utolsó sorban oktatási célra is jól alkalmazható, hiszen jó kiegészítője lehet a természetismeret óráknak az itt élő madarak tanulmányozása. Az építési munkálatok ma is folyamatban vannak, remélhetőleg még idén befejeződnek.

 

Utunknak még nincs vége, hiszen látványosan elindult a Faluház felújítása is.

Reményeink szerint tartalmas kulturális programoknak fog majd színvonalas helyszínéül szolgálni. Jelentős változások figyelhetők meg, hiszen a nyílászárók cseréjén és a falak hőszigetelésén túl, teljes megújulás, új arculat jellemzi majd az épületet. Néhány válaszfal megszüntetésével, a belső fal megnyitásával egy galériás emeleti szinttel lesz gazdagabb, mellyel némileg színházi jelleget kap, illetve ezzel jelentősen megnő az épület befogadó képessége is. A közösségi épület kihasználtsági mutatója eddig is jónak mondható, a belső változtatásokkal még inkább kedvező eredményeket várunk.

Utunk következő állomása a lovarda. Mint azt említettem, a volt bölcsőde épületében az előírások szerint lett kialakítva istálló és szociális rész, valamint fedett és fedetlen oktatópálya melyhez a közfoglalkoztatási munkabérekkel együtt csaknem 100 millió forintot nyertünk. Magyar udvarként birkahodály és mangalica ól kialakítása van folyamatban. Egyre többen érdeklődnek a lovas sportok iránt, nálunk gyermekek és felnőttek egyaránt hódolhatnak szenvedélyüknek, később tervezzük a terápiás lovagoltatás lehetőségének bevezetését is ezért már eleve így alakítottuk ki például a szociális részt akadálymentes mosdóval, zuhanyzóval. Saját lovaink mellett bértartásra is lehetőség lesz, ezáltal a befolyó bérleti díjak fedezni tudják kiadásaink egy részét.

Aki szeretne többet megtudni a falusi életről, érdekes információt nyújthat számára, a Somogyi úton augusztus 23-án átadott és megnyitott Tájház, mely minden érdeklődő számára megtekinthető Lukácsi Lászlóval vagy Simon Károllyal történő előzetes egyeztetést követően.

 

Azt hiszem ősszel és tavasszal igen aktuális kérdés és sokat emlegetett téma a belvízelvezetés. Milyen lépéseket tettek ez ügyben?

Első lépésként kikotortuk és összekötöttük a belterületi agyaggödröket, (ezáltal nemcsak a belvíz kezelhető bármilyen szélsőséges mennyiségű csapadék esetén, de megszűnt a lakosság számára – főleg nyáron keletkező – kellemetlen szag is), majd megkezdődött a csapadékvíz elvezető árkok felújítása, a legfontosabb gyűjtőcsatornák megépítésével (Széchenyi, Bacsó, Árpád, Rákóczi utakon). Sok kellemetlenséggel járt ez a munkafolyamat és sok türelmet, megértést követelt a falu lakosságától. Szerencsére mindenki felmérte ennek fontosságát és partnerek voltak az érintettek.

Ezen munkálatok mellett idén is sikerült a rossz állapotban lévő helyi úthálózat egyes részeit kijavítani, kátyúzni, valamint több utcában megvalósult teljes járdaszakaszok építése is. Sajnos szűkös anyagi forrásaink és pályázati kiírások hiánya miatt lehetetlen a teljes út- és járdahálózat egyidejű javítása, ezért továbbra is kérjük a lakosság türelmét, megértését.

Településünkön nagyon sok rászoruló, hátrányos helyzetű család él. Ilyenkor télen a hideg is sokasítja problémáikat. Tud-e valamilyen formában az önkormányzat segíteni ezeknek az embereknek?

Természetesen minden lehetőséget megragadunk. Az Önkormányzat nemrégiben pályázatot nyújtott be a Belügyminisztérium által a helyi önkormányzatok részére meghirdetett szociális célú tűzifavásárláshoz kapcsolódó kiegészítő támogatásra, melyre a jászságban a legnagyobb összegű támogatást településünk kapta. Összesen 206 erdei m3 kemény lombos tűzifát oszthatunk szét a szociálisan rászorulók részére a téli fűtéshez, természetbeni ellátás formájában, háztartásonként legfeljebb 2 m3 mennyiségben. A lakosság felől 2015. január 30-ig várjuk a pályázatokat, melyeket a Pénzügyi Bizottság több részletben fog elbírálni.

Információim szerint a 2015-ben megrendezendő XXI. Jász világtalálkozónak településünk ad majd otthont. Milyen tervekkel készülnek az eseményre? Azt mondják, hogy a „nagyok” Jászberény és Jászapáti után ez nem könnyű vállalkozás.

Fontos, hogy mindenki tisztában legyen a feladatkörével, ezért team munkába rendeződünk. Községünk régi és jelenlegi értékeit bemutatva szeretnénk kihozni a legjobbat és a legszebbet a rendezvényből. Természetesen azért is vállaltuk most a rendezést, mert ez egy kiváló és időben nem biztos, hogy visszatérő alkalom arra, hogy az előbbiekben tárgyalt, ez évben létrehozott turisztikai attrakciókat (Vadas csárda, Vízimalom, Lovarda) kellő reklámot biztosítva bemutassuk. A Képviselő-testület a november 27-i ülésén döntött és 2015. július 18-19-re kitűzte a XXI. Jász Világtalálkozó időpontját Jászalsószentgyörgyön. Egyúttal létrehozott egy hat tagú Szervezőbizottságot, mely hamarosan megkezdi munkáját azért, hogy a későbbiekben minden gördülékenyen és tervszerűen tudjon haladni. A két napos rendezvény nagyon nagy szervezést és összefogást igényel. Nem könnyű feladatnak nézünk elébe, de megoldható és reméljük, hogy Jászalsószentgyörgynek immáron második alkalommal is sikerül otthagynia névjegyét a jászok világtalálkozójának történetében.

Köszönöm a tájékoztatást, további eredményes munkát kívánok.

Gál Judit

Back To Top