Skip to content

Beszámoló az „Élhetőbb Jászalsószentgyörgyért program” alakulásáról, az Önkormányzati ciklusprogramról

2. rész: 2008. június – 2009. július

Megújult az óvoda, falubusz segíti a közlekedést, kiépült térfigyelő rendszer, megszűnt a mezőőri járulék és a vállalkozók kommunális adója”

Kedves Jászalsószentgyörgyiek!

A korábban megküldött hírlevelemet folytatva, közeledve a négy éves önkormányzati időszak végéhez azon túl, hogy kötelességem beszámolni a képviselő-testület tevékenységéről, jogos és ésszerű elvárása a választópolgároknak is. Az önkormányzati munka alapját és átgondoltságát, tervszerűségét a jóváhagyott „Élhetőbb Jászalsószentgyörgyért” elnevezésű ciklusprogram segítette az elmúlt négy évben. A program célja, hogy egyes elemeinek megvalósulásával településünk egy élhető és egyben alternatív lakókörnyezetté válhat a térségben akár már rövid idő alatt is, segítve a község hosszú távú megmaradását és fejlődését.

Az elsődleges szempontok a programban a következők:

  • teremtsük meg a köztisztaság, közbiztonság alapjait;
  • nyújtsunk magas színvonalú közszolgáltatásokat (pl. óvodai és iskolai nevelés, egészségügy, közlekedés), és ezek lehetőleg 21. századi helyszíneken, épületekben működjenek;
  • segítsük az önszerveződő közösségeket, a közösségi életet és a helyi vállalkozásokat.

A jóváhagyott program elemeinek nagy része megvalósult, illetve folyamatban van, így a képviselő-testület vállalása szerint sikeresen munkálkodott az Önök segítségével.

A 2008. június 15-i időközi önkormányzati választások lezajlottak és egy részben átalakult képviselő-testület kezdte meg munkáját, és némi módosítások után sikeresen folytatta a program megvalósítását. A megújult képviselő-testület hatékony munkája e rövid idő alatt is, az itt élő emberek mindennapjainak segítéséhez sok konkrét lépéssel, döntéssel és azok megvalósulásával járult hozzá.

Lássuk, mely program elemek valósultak meg 2008. június és 2009 július között.

FEJLESZTÉSEK

2008 nyarán az óvodában és az iskolában a nyári szünet idején egy-egy fontos fejlesztés valósult meg:

  • az óvoda akadálymentesítésével az épület belső kialakítása csaknem teljesen megújult az előírásoknak megfelelő vizesblokkokkal, parkolóval, kényelmes bejáratokkal. Ez a beruházás 11,5 millió forintba került, melyhez csaknem 10 millió Ft Európai Umiós forrást sikerült elnyerni.
  • A másik jelentős beruházás az iskolai melegítőkonyhában valósult meg a mai kor élelmezés-egészségügyi elvárásainak megfelelően, a fejlesztés költsége 1,8 millió forintba került.

Ebben a periódusban további két benyújtott pályázatunk is sikerrel járt:

  • 5 millió forintból épülhetett meg rádiófrekvenciás térfigyelő rendszerünk hat kamerával, pályázati forrásból, mely a bűnmegelőzést és a közbiztonság javítását segíti azóta a rendőrség kezelésében.
  • egy 9 személyes falubusz beszerzésére 8 millió forintot nyertünk, mely az iskolások, óvodások, idősek, civil közösségek közlekedését segíti térítésmentesen 2009 nyár végétől.

A Rákóczi úti iskola előtt kialakításra került egy praktikusan használható 310 m² területű parkoló és kerékpártároló, valamint az iskola egyik részének homlokzata is megújult. Az említett iskolakép javító fejlesztések 4 millió forintba kerültek, melyet saját forrásból finanszírozott az önkormányzat.

A köztisztasági program keretében folytatódott a tavak sok tízezer négyzetméteres területének megtisztítása a nádtól és a kommunális hulladéktól.

Az utak járhatóvá tétele program keretében a Liget utca után útalapot kapott a Micsurin út egyik szakasza és a Radnóti út is, összesen 4,3 millió forintból, részben lakossági hozzájárulásból.

SZOCIÁLIS INTÉZKEDÉSEK

A képviselő-testület egy sor olyan döntést hozott, amellyel a nyugdíjasok, vállalkozók, gazdák, családok terhei mérséklésében próbált segíteni:

  • megszűnt a vállalkozók kommunális adója,
  • megszűnt a mezőőri járulék fizetési kötelezettség, ennek ellenére a mezőőrséget önként vállalva továbbra is fenntartja az önkormányzat,
  • a 70 év felettieket év végén 2000 Ft-tal támogattuk,
  • rendeletben szabályoztuk, hogy nem kell szemétdíjat fizetni a 70. életévüket betöltött idős házaspároknak sem (korábban ez a rendelkezés csak egyedül élőkre vonatkozott),
  • a temetési segély összegét 60 százalékkal növeltük,
  • az elsősök ingyenes tankönyvellátásban részesülnek,
  • a Bursa Hungarica ösztöndíj önkormányzati előirányzatát fokozatosan növeltük és
  • az oktatási alapítványon keresztül támogatjuk a tanulók nyári táboroztatását.

CIVIL SZERVEZETEK TÁMOGATÁSA

A civil szervezetek településünkön igen aktívak, éppen ezért a három évvel ezelőtti szinthez képest átlagosan több mint dupla összegű támogatást kaptak 2008-ban és 2009-ben, mely a közösségi élet serkentését hivatott segíteni, továbbá jelentős összegből tartjuk fent térítésmentesen a civilek házát.

A közösségi rendezvényeket (bálok, majális, boksz gála) is jelentősen segítettük. Önkormányzati szervezésben, helyi vállalkozások és lakosok támogatásával nagy sikerrel rendeztük meg első ízben a Családi Napot.

PÉNZÜGYEK, VAGYONGAZDÁLKODÁS

A pénzügyi stabilitás megteremtése fő cél volt, melyet legjobban támaszt alá az a tény, hogy ebben a ciklusban Jászalsószentgyörgy Községi Önkormányzat semmilyen hitelt nem vett fel, azonban a korábbi (2006. okt. 1. előtt az egészségházra, szennyvízhálózat kiépítésére felvett) adósságokat folyamatosan sikerült kezelni, törleszteni. Mindez azért is nagy eredmény, mert általában az önkormányzatok adósságállománya az utóbbi időszakban duplájára emelkedett szerte az országban, nálunk az adósságállomány csökkent.

Az Önkormányzat célkitűzései közé tartozik, hogy ne eladjon ingatlanokat, hanem vegyen, ezzel is gyarapítva az önkormányzat vagyonát, ennek eredményeként ebben az időszakban 6 ingatlant (telek,lakóingatlan) vásároltunk.

FOGLALKOZTATÁS, HELYI VÁLLALKOZÓK SEGÍTÉSE

Nap, mint nap lehet hallani, hogy önkormányzatok százai nehéz anyagi helyzetük miatt jelentős leépítésekre kényszerülnek. Önkormányzatunknál sikerült megtartani munkavállalóinkat, sőt az adható juttatások területén ebben az időszakban növelni tudtuk megbecsülésüket (üdülési csekk, étkezési utalvány)

A közfoglalkoztatás keretében a fenti időszakban 40 főt tudtunk foglalkoztatni a legkülönbözőbb területeken: iskolában pedagógus asszisztenst, hivatalban ügyfélszolgálati referenst, közparkok kezelésére, épületek felújításának segítéséhez segédmunkásokat alkalmazunk. A jórészt központilag finanszírozott program fő célja, hogy a tartós munkanélküliek és akiknél az egy főre jutó jövedelem alacsony (e két feltétel együttes megléte esetén) visszakerüljenek a munka világába és segély helyett életvitelszerűen dolgozzanak. A program hatékony és eredményes megszervezése nagy kihívás volt és sok szervezési feladatot igényelt, melyet felvállaltunk.

Új elem ebben a ciklusban, hogy helyi vállalkozókat segítjük áruik megvásárlásával és szolgáltatásaik igénybevételével. Ezt az elvet folyamatosan alkalmazzuk az utóbbi években azért, hogy a közpénzek ezen része is helyben maradhasson: tehát ha csak lehet, helyben vásárolunk és a helyiekre bízzuk fejlesztéseinket.

A jelzett részidőszakot a képviselő-testület által vállalt feladatok szempontjából a leírt főbb elemek megvalósítása jellemezte. Ezenkívül további információkkal bárki részére állunk rendelkezésre: a képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvei, költségvetési rendeletek, beszámolók olvashatók a Könyvtárban, és a község hivatalos honlapján. Részletes vagy egyéb információ kapcsán bátran lehet fordulni szóban vagy írásban is a Polgármesteri Hivatalhoz, vagy hozzám tájékoztatás kérés céljából.

Legközelebbi találkozásunkig minden jászalsószentgyörgyi polgárnak kívánok sok erőt és jó egészséget!

Jászalsószentgyörgy, 2010. augusztus 26. Üdvözlettel:

Szarvák Imre

polgármester



Back To Top