Skip to content

 

Polgármesteri hírlevél -Beszámoló az „Élhetőbb Jászalsószentgyörgyért program” alakulásáról az Önkormányzati ciklusprogramról

1.rész: 2006. október-2008. június

Új játszótér épült, otthont kaptak a civilek, Szentgyörgyé a Vadas csárda”

Kedves Jászalsószentgyörgyiek!

Közeledve a négy éves önkormányzati időszak végéhez azon túl, hogy kötelességem beszámolni a képviselő-testület tevékenységéről, jogos és ésszerű elvárása a választópolgároknak is. A következő időszakban több fórumon (hírlevelek, falugyűlés, újság, internetes honlap stb.) is igyekszem összefoglalni azokat a tényeket, adatokat, eseményeket, amelyek meghatározták és jellemezték a velem együtt 12 főből álló képviselő-testület munkáját, melyek közül érdemes felidézni sok mindent. Az önkormányzati munka alapját és átgondoltságát, tervszerűségét a jóváhagyott „Élhetőbb Jászalsószentgyörgyért” elnevezésű ciklusprogram segítette az elmúlt négy évben. A program célja, hogy egyes elemeinek megvalósulásával településünk egy élhető és egyben alternatív lakókörnyezetté válhat a térségben akár már rövid idő alatt is, segítve a község hosszú távú megmaradását és fejlődését. Az elsődleges szempontok a programban, hogy teremtsük meg a köztisztaság, közbiztonság alapjait;-nyújtsunk magas színvonalú közszolgáltatásokat (pl. óvodai és iskolai nevelés, egészségügy, közlekedés), és ezek lehetőleg 21. századi helyszíneken, épületekben működjenek;-segítsük az önszerveződő közösségeket, a közösségi életet és a helyi vállalkozásokat.

A jóváhagyott programelemeinek nagy része megvalósult, illetve folyamatban van, így a képviselő-testületek vállalásuk szerint sikeresen munkálkodtak, az Önök segítségével.

Lássuk, mely program elemek valósultak meg 2006. október 1-től 2008. közepéig, az időközi választásokig. Az első másfél évet több, az előző ciklusból áthúzódó beruházás befejezése és egyes halaszthatatlan ügyek, problémák megoldása, valamint az önkormányzat helyzetének feltárása és értékelése jellemezte.

Vadas rehabilitációja megkezdődött, pihenőpark jelleg kialakítása céllal. „Vadas csárda” és a hozzá tartozó terület hosszú-hosszú idő után megvásárlásra került, mely által immár egységesen községi tulajdon a Vadas park. A vételárat, 4,5 millió forintot saját erőből biztosította az önkormányzat.

Az ügyfélbarát, hatékonyabb ügyintézés céljából ügyfélszolgálati iroda került kialakításra annak érdekében, hogy már a Polgármesteri Hivatal bejáratánál elsődleges információkhoz lehessen jutni.

A szennyvízcsatorna építés utáni helyreállítások a beruházás jellegéből adódóan a ciklust végigkísérték. A burkolt utak igen rossz, esetenként járhatatlan állapotban voltak az önkormányzati ciklus elején, az új képviselő-testület bonyolította a helyreállításokat és felújításokat a rendelkezésre álló beruházáshoz kapcsolódó, illetve a közben elnyert belvizes károkra lehívott támogatásból. Ennek eredményeként a csaknem járhatatlan Hunyadi, Mikes, Vásár, Építő, Hold és Nyár utcák megújulhattak,illetve külön öröm, hogy miután kezdeményeztük a tervek módosítását, a Vörösmarty út legrosszabb járhatatlan része is jobb burkolatot kaphatott, melyre sokan régóta vártak. Megújult pályázati forrásból továbbá a Tavaszmező út szilárd burkolatú szakasza. 20000 m² területű, 6 km hosszú, útfelület vált jobbá 78 millió Ft bekerülési költségből. A beruházáshoz kapcsolódó hitel visszafizetés, lakossági hozzájárulások, magas díjak fizetése megkezdődött. Az üzemeltetésre hosszútávra átadott vízmű (melyhez kapcsolódó befolyó összegből a beruházás önereje egészült ki, korábbi döntés alapján) visszavételének és a díjmérséklés lehetőségének keresése megkezdődött.

Az idősek nappali ellátására szolgáló épület (templom mellett) belső vizesblokkjának és fűtésének korszerűsítése valósult meg, hogy ismét használhassák az idősek. Az említett célt egy jótékonysági rendezvény is segítette. Az épületben működik 2007 óta a Szent Erzsébet Szeretet Szolgálat, mely élelmiszer, ruházati és egyéb adományokat fogad és oszt szét a rászorulóknak.

A település egyik legnagyobb múltú épületének külső homlokzat tatarozása valósult meg a Könyvtár nagyon időszerű renoválásával, melyet később a képviselő-testület helyi védettség alá helyezett.

Új játszótérrel gazdagodott a település, melyre régóta vártak a kisgyermekes szülők és nagyszülők. A régi helyszínen tucatnyi helyi lakos és vállalkozás segítségével átadásra került a Hófehérke Játszókert, 1 millió forintos önkormányzati forrásból és legalább ilyen értékű társadalmi munkából.

A település emblematikus része újult meg, rendezett és virágos park épült a községháza és a II. világháborús emlékmű körül, melyre a település ugyan „csak” 2 millió Ft-ot költött, azonban több helyi vállalkozó és lakos felajánlásainak köszönhetően ennek többszörösét érő beruházással szépült a központ ezen része, mely közkedvelt térré vált.

Térségi szerepünket és gazdasági lehetőségeinket növeli sikeres oktatási társulás létrehozása Jászboldogházával, a közös iskola és óvoda központjaként évente több tízmilliós működési többletbevétellel számolhatunk.

A korábbi ciklusban megkezdődött új egészségház építése 2007-ben befejeződöttés később légkondicionáló berendezésekkel még komfortosabbá válhatott, mely fejlesztés önerejéhez még az előző önkormányzat 25 millió forint hitelfelvételt eszközölt és annak törlesztése azóta is tart.

Új utcanévtáblák kerültek kihelyezésre, mivel csaknem valamennyi tábla hiányzott. A településen való tájékozódásban az ide látogatóknak, helyieknek, orvosi ügyeletnek, mentőknek, egyéb szolgáltatóknak nagy problémát okozott ez a hiányosság, ezért annak kezelése halaszthatatlan volt.

A legtöbb nagyobb közösségi programnak helyt adó tornaterem több száz négyzetméteres felületű üvegablakai veszélyesek voltak, az épület állapota leromlott, szükséges volt az épület megmentése a bezárástól. A veszélyes ablakok cseréje, a tető és falak időszerű javítása, a fűtési rendszer részleges átalakítása és az épület festése valósulhatott meg 2,8 millió Ft-ból és használhatóvá vált az udvar. Később 2009-ben egy sikeres pályázat eredményeként teljesen megújult az épület.

Mutatós üdvözlőtáblák elhelyezése valósult meg a település fő bejáratainál, helyi vállalkozások támogatásával.

Egyes civil szervezetek régóta vágytak arra, hogy saját helyük legyen ahol összejöhetnek, ezért került kialakításra egy funkciótlan, régen iskolai célokra használt épületből aCivilek Háza. Az átadás előtt megvalósult az épület teljes fűtéskorszerűsítése, figyelemmel az időszakos használatra, valamint a tető is renoválásra került ereszcsatorna cserével, valamint külső és belső állagmegóvó tatarozás is történt összesen 2,6 millió Ft összegből.

A tűzoltószertár bővítésére nyújtottunk be sikeres pályázatotés a Tűzoltó Egyesülettel, illetve a kivitelezővel összefogva még az épület tetejét is sikerült felújítani összesen mintegy 4,5 millió Ft-ból.

Saját autóval került megerősítésre a Polgárőrség-a hivatali gépjármű használatra történő átadásával.

A közterületeket folyamatosan tisztán és rendezetten kezeltük, rendszeresen füvet nyírtunk és a szemetet összegyűjtöttük, valamint a középületek udvarainak rendbetételére is nagy figyelmet fordítottunk, melyek közül kiemelném a bölcsőde udvarának és a Vásár tér sok ezer négyzetméteres területének rendezését.

A jelzett részidőszakot a képviselő-testület által vállalt feladatok szempontjából a leírt főbb elemek megvalósítása jellemezte. Ezenkívül további információkkal bárki részére állunk rendelkezésre: a képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvei, költségvetési rendeletek, beszámolók olvashatók a Könyvtárban, és a község hivatalos honlapján. Részletes vagy egyéb információ kapcsán bátran lehet fordulni szóban vagy írásban is a Polgármesteri Hivatalhoz, vagy hozzám tájékoztatás kérés céljából.

Jászalsószentgyörgy, 2010. augusztus 13.

Üdvözlettel: Szarvák Imre polgármester

Back To Top