Skip to content

Kedves Jászalsószentgyörgyiek!

A hírlevél – melyet kezében tart – útjára indításának célja, hogy községünket érintő fontosabb közügyeinkről, önkormányzati munkáról és döntésekről minél több lényeges információ eljusson azokhoz, akik szűkebb hazánkat alkotják, itt élnek Alsószentgyörgyön.

A szokatlan, 2008. június 15-i időközi önkormányzati választások lezajlottak és egy átalakult képviselő-testület kezdte meg munkáját.

Az akkor jellemző békétlen hangulathoz bizonyára emberi gyengeség vezetett, melyben többen felelősök vagyunk.

A magam részéről vállalom én is hibáimat, és ezúton is kérek bocsánatot mindenkitől, aki úgy érzi, hogy bármivel is megbántottam. Legyen Ő volt, vagy jelenlegi képviselő-testületi tag, közösség vezetője, vagy bárki.

Hál’ Istennek ez már a múlté, a kedélyek megnyugodtak és bizton állíthatom, hogy nyár vége óta jó hangulatban, alkotó szellemben zajlik az önkormányzati döntéshozás és ez így van rendjén.

A megújult képviselő-testület hatékony munkája e rövid idő alatt a községnek, illetve az itt élő emberek mindennapjainak segítéséhez sok konkrét lépéssel, döntéssel és azok megvalósulásával járult hozzá.

Fejlesztések

2008 nyarán az óvodában és az iskolában a nyári szünet idején egy-egy nagyobb fejlesztés valósult meg, mely a korszerűbb és modernebb feladatellátásokhoz járult hozzá.

Az óvoda akadálymentesítésével az épület belső kialakítása csaknem teljesen megújult az előírásoknak megfelelő vizesblokkokkal, parkolóval, kényelmes bejáratokkal. Ez a beruházás 11,5 millió forintba került, melyhez csaknem 10 millió Ft EU-s forrás sikerült elnyerni. A kivitelező a helyi Jász-Otthon-Center Kft. volt.

A másik jelentős beruházás az iskolai melegítőkonyhában valósult meg a 21. század egészségügyi elvárásainak megfelelően. A kivitelező a helyi Gazsi Gábor egyéni vállalkozó volt, a fejlesztés költsége 1,8 millió forintba került.

Tavaly kaptuk az örömteli hírt, hogy további két benyújtott pályázatunk is sikerrel járt, mintegy 5 millió forintból épülhetett meg a Jászság egyik legfejlettebb térfigyelő rendszere, mely a a bűnmegelőzést és a közbiztonság javítását segíti a jövőben a rendőrség kezelésében.

Egy 9 személyes falubusz beszerzésére közel 8 millió forintot nyertünk, melynek beszerzése folyamatban van. A busz iskolások, óvodások, idősek, civil közösségek közlekedését fogja segíteni ez év nyár végétől.

A napokban fejeződött be a iskola előtt kialakításra kerülő 310m² területű parkoló és kerékpárttároló megépítése egy praktikus és használhatóbb térburkolattal. A munkálatokhoz kapcsolódóan a József Attila út ezen szakasza egyirányúvá tételére került sor a gyakori forgalmi zavarok mérséklése érdekében. A további parkolóhelyek kialakításának előkészítése folyamatban van.

A köztisztasági program folytatódott a tavak sok tízezer négyzetméteres területe megtisztul a nádtól és a kommunális hulladéktól.

Mostanában indul a „Szent Imre iskola” felújítása, folytatódik az utak járhatóvá tétele program, megkezdődnek a járdafelújítások, ha rajtam múlik a temető rendbetétele még ebben az évben befejeződhet, sőt akár még fejlesztések is indulhatnak önkormányzati részvétellel.

Szociális intézkedések

A képviselő-testület egy sor olyan döntést hozott és készít elő, amellyel a nyugdíjasok, vállalkozók, gazdák, családok terhei mérséklésében próbál segíteni.

A vállalkozók kommunális adója megszűnt, a mezőőri járulék fizetési kötelezettség szintén 2009. január 1-től. Sokak felvetésére tájékoztatom a gazdákat, hogy a mezőőri szolgálat ellenben nem fog megszűnni, sőt annak megerősítésén dolgozunk.

A 70 év felettiek év végi támogatásként 2000 Ft-ot kaptak, 2010. január 1-től nem kell szemétdíjat fizetni azon ingatlantulajdonosoknak, ahol az ott lakók mindegyike betöltötte a 70 életévét, valamint az öregségi nyugellátásban részesülők, ha egyedül élnek, szemétdíjukból 30% kedvezményt kapnak jövő év január 1-től.

Az oktatási alapítványon keresztül támogatjuk a nagycsaládos tanulók nyári táboroztatását.

Közösségek támogatása, civil élet

A civil szervezetek igen aktívak és sokszínűek éppen ezért a három évvel ezelőtti szinthez képest átlagosan dupla összegű támogatást kapnak 2008-ban, mely a közösségi élet serkentését hivatott segíteni.

Rendezvényeket (bálok, majális, boksz gála) is jelentősen segítettük. Önkormányzati szervezésben, helyi vállalkozások támogatásával nagy sikerrel rendeztük meg első ízben a Családi Napot múlt év szeptemberében.

Pénzügyek

Az említettek, a pénzügyi válság és sok más egyéb vállalás mellett önkormányzatunk gazdálkodása stabil, sőt az utóbbi évtized legnagyobb célhoz nem kötött csaknem, 10% -os pozitív maradványát könyvelhette el 2008-ban.

Ez a környéken minden bizonnyal egyedülálló.

A pénzügyi stabilitás megteremtése továbbra is fő célom, melyet legjobban támaszt alá az a tény, hogy az utóbbi két és fél évben az alsószentgyörgyi önkormányzat semmilyen hitelt nem vett fel, azonban a korábbi (2006. okt. 1. előtt az egészségházra, szennyvízhálózat kiépítésére felvett) adósságokat folyamatosan sikerült kezelni, törleszteni.

Mindez azért is nagy eredmény, mivel általában az önkormányzatok adósságállománya az utóbbi két évben duplájára emelkedett szerte az országban, nálunk az adósságállomány egy forinttal sem nőtt.

Fejlesztési és pályázati programunkat is igyekszem javaslataimmal olyan irányba vinni, melyhez illetve az önrészhez erőnkhöz mérten tudjunk forrást biztosítani hitelfelvétel nélkül. Működési kiadásaink és bevételek aránya is pozitív.

Szennyvízügy

A felemásan megtervezett és megvalósult beruházással, a szennyvízhálózat kiépítésével megöröklött igen magas víz- és csatornadíjak, illetve ennek a kényszerből üzemeltetésre átadott stratégiai jelentőségű ágazatnak a kérdése és annak pozitívabb irányba formálása természetesen jómagam és a testület egyik legfontosabb célja.

Azonban a tényeket és realitásokat nem szabad figyelmen kívül hagyni. Miért is kellett átadni az üzemeltetést? Röviden azért, hogy a hiányzó forrást megteremtse az akkori testület. Miért nehéz a visszavásárlás? Röviden azért, mert ha ilyen összeget hitelként felvehetnénk (törvény szabályozza a hitelfelvételi korlátot,) akkor már annak idején, – amikor még nélkülünk döntöttek – is hitelből teremtették volna meg a hiányzó forrást. Az idő halad, az egyéb adósságok fogynak, az önkormányzat pénzügyileg erősödik, így a képviselő-testület elsődleges célja az, hogy olyan helyzetbe hozza az önkormányzatot, hogy egy nagyobb hitelfelvétellel legalább az üzemeltetési jog visszakerüljön és az a községé legyen. Biztató az is, hogy a jelenlegi üzemeltető közölte, hogy továbbra sem zárkózik el a „visszavásárlás” lehetőségétől.

Foglalkoztatás, Közfoglalkoztatás

Nap, mint nap lehet hallani, önkormányzatok százai nehéz anyagi helyzetük miatt jelentős leépítésekre kényszerülnek, intézményeikben tanárokat, hivatalnokokat, óvónőket kényszerülnek állásukból elbocsátani. Nálunk ez is másképp van, sikerült megtartani munkavállalóinkat, sőt pl. az adható juttatások területén növelni tudtuk megbecsülésüket.

Önkormányzatunk jelenleg szervezi a segélyezettek közfoglalkoztatását, mely keretében akár 40 főt is tudunk foglalkoztatni a legkülönbözőbb területeken, iskolában pedagógust, hivatalban ügyfélszolgálati referenst, közparkok kezelésére, épületek felújításának segítéséhez segédmunkásokat alkalmazunk. A programunk fő célja, hogy a tartós munkanélküliek visszakerülhessenek a munka világába és segély helyett munkabért kaphassanak. A program hatékony és eredményes megszervezése nagy kihívás, pozitív hatását hamarosan a közületeken (intézmények, épületek, tavak, parkok) megtapasztalhatjuk.

Mindez azt jelenti, legnagyobb foglalkoztatóként ebben az évben akár már 150 főt tudunk alkalmazni, mely önkormányzatunk történetében egyedülálló és jelentősége településünk foglalkoztatási helyzetén igen sokat javít.

Bár az országos gazdasági válság nem kedvez a magánbefektető foglalkoztató községünkbe vonzásához, azonban minden lehetőséget igyekszünk felkutatni és vannak előrehaladott tárgyalások annak érdekében, hogy önkormányzati segítséggel (pl. volt bölcsőde hasznosítása) újabb vállalkozások települjenek be községünkbe.

A helyi vállalkozókat ha csak lehet segítjük áruik megvásárlásával és szolgáltatásaik igénybevételével, melyet folyamatosan alkalmazunk az utóbbi években azért, hogy a közpénzek ezen része is helyben maradhasson, magyarul ha csak lehet helyben vásárolunk és helyiekre bízzuk fejlesztéseinket.

Első hírlevelembe ennyi fért a teljesség igénye nélkül, azonban aki egyéb információt szeretne megtudni az önkormányzati munkáról, azt nagy szeretettel várom a képviselő-testület üléseire és minden héten csütörtökön 16-18 óráig fogadóórámon, ahol a közügyeinkről bővebben beszélgethetünk, melyre mindenkinek lehetősége van.

A mai nehéz időkben, amikor munkahelyek megszűnnek, a törlesztőrészletek növekednek, a rezsit nehéz fizetni muszáj remélnünk egy szebb jövőt, de bárki forduljon hozzám problémáival, ha tudok segítek.

A válság, a gondok közepette egyfajta üde színfoltként gondolhatnak az önkormányzatra, hiszen a lehetőségeinkhez képest jól mennek dolgaink.

Legközelebbi találkozásunkig minden alsószentgyörgyi polgárnak kívánok sok erőt és jó egészséget!

Jászalsószentgyörgy, 2009. május 07.

Üdvözlettel: Szarvák Imre

polgármester

Back To Top